Energia

Jak działa pompa ciepła?

pracownik montuje pompe ciepla

Pompy ciepła to ekologiczne rozwiązanie, które wymaga niewielkiej mocy elektrycznej do działania. Modele mogą się różnić zależnie od tego, czy pozyskują energię z powietrza, gruntu lub wody. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak działają pompy ciepła!

Pompa ciepła: zasada odwróconego działania lodówki

W chłodne dni, budynki bardzo szybko się ochładzają. Prawa natury mówią, że ciepło zawsze przemieszcza się z cieplejszych do chłodniejszych przestrzeni. Aby skutecznie przenosić ciepło w odwrotnym kierunku, tj. od przestrzeni chłodniejszej do cieplejszej, potrzeba pompy ciepła. Pompa ciepła działa analogicznie jak lodówka, jednak usuwa ciepło z otoczenia i przekierowuje je do wnętrza budynku. Takie działanie zawdzięczamy zasadzie fizycznej Efektu Joule’a-Thomsona.

Sprawdź też: Ile kosztuje pompa ciepła?

Pompa ciepła – genialna i prosta technologia!

System pompy ciepła składa się z trzech części: systemu źródła ciepła, samej pompy ciepła oraz systemu dystrybucji i przechowywania ciepła. System źródła ciepła pobiera energię potrzebną ze środowiska. Pompa ciepła umożliwia wykorzystanie odzyskanego ciepła z otoczenia do celów użytkowych. System dystrybucji i przechowywania ciepła rozprowadza lub tymczasowo przechowuje ciepło w domu.

Krok 1: Pobór ciepła

System źródła ciepła wykorzystuje ciecz, zazwyczaj roztwór glikolu, która jest odpowiedzialna za absorpcję ciepła z otoczenia i transport do pompy ciepła. Wyjątek stanowią powietrzne pompy ciepła, które bezpośrednio pochodzą od otoczenia poprzez wentylator.

Krok 2: Wykorzystanie ciepła

Pompy ciepła posiadają obieg, w którym krąży czynnik chłodniczy. W wymienniku ciepła, tzw. parowniku, energia środowiska jest przekazywana do czynnika chłodniczego. Czynnik chłodniczy odparowuje. W przypadku powietrznych pomp ciepła to powietrze zewnętrzne ogrzewa czynnik chłodniczy.

Sprężarka pobiera czynnik chłodniczy, podnosząc jego poziom temperatury. Skraplacz skrapla gorący czynnik chłodniczy w postaci gazu i oddaje ciepło. Następnie skroplony czynnik chłodniczy jest kierowany do zaworu rozprężnego, gdzie jego ciśnienie zmniejsza się, a czynnik zmienia stan skupienia na ciekły.

Krok 3: Ogrzewanie

Budynek wyposażony jest w instalację grzewczą oraz zasobniki magazynujące ciepło. Woda jest używana jako czynnik grzewczy do krążenia po całym systemie. Przejmowane ciepło jest dostarczane do systemu dystrybucji, np. ogrzewanie płaszczyznowe lub grzejniki, zbiornika wody grzewczej lub ciepłej wody użytkowej.

O autorze

Moje teksty

Cześć, jestem Mikołaj Czajka! Moją pasją są systemy klimatyzacji i pompy ciepła - uwielbiam zgłębiać tajniki tych technologii i szukać sposobów na zwiększenie ich wydajności energetycznej. Poza tym jestem prawdziwym entuzjastą odnawialnych źródeł energii i staram się na co dzień żyć w zgodzie z naturą.