Energia

Gruntowa pompa ciepła

pompa ciepla gruntowa

Gruntowa pompa ciepła to jedno z coraz częściej wykorzystywanych, ekologicznych rozwiązań do ogrzewania budynków mieszkalnych. Może przyczynić się do obniżenia rachunków oraz zmniejszyć negatywny wpływ gospodarstwa domowego na środowisko. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak działa gruntowa pompa ciepła oraz poznaj jej wady i zalety.

Gruntowa pompa ciepła – co to?

Gruntowa pompa ciepła to zaawansowane urządzenie grzewcze, które pozyskuje ciepło z otoczenia, a w tym przypadku dokładniej z gruntu. Ulega ono przekształceniu wewnątrz urzadzenia, a następnie jest dostarczane do budynku. Taki system grzewczy obejmuje dwa źródła – dolne, skąd pobierane jest ciepło i górne, które oddaje ciepło do domu. Pompa natomiast umożliwia przepływ tego ciepła pomiędzy nimi.

O skuteczności gruntowej pompy ciepła decyduje kilka czynników, m.in. moc źródła dolnego, które pełni rolę akumulator oraz uwarunkowanie terenu i możliwości, jakie on daje w kontekście pozyskiwania ciepła.

Jak działa gruntowa pompa ciepła? 

Aby pompa gruntowa działała, należy zamontować wymiennik gruntowy (poziomy lub pionowy) pod powierzchnią gruntu na właściwej głębokości. Do tego niezbędne może być wykonanie odwiertów w ziemi lub w skale macierzystej. Taki wymiennik to rury wykonane z tworzywa sztucznego.

Jest on wypełniony mieszaniną wody z środkiem niezamarzającym, np. alkoholem lub glikolem. Krąży on w rurach i ogrzewa się podczas odbierania ciepła z gruntu, a następnie trafia do wymiennika ciepła w pompie.

Ciepło z ziemi przekazywane jest do czynnika chłodniczego, który w trakcie podgrzewania zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy. Następnie transportowane jest do sprężarki, gdzie podnosi się jego temperatura.

Ostatni etap to wymiennik ciepła (inaczej skraplacz), w którym gorąca para oddaje ciepło do budynku poprzez system ogrzewania grzejnikowego lub podłogowego. Może ono trafić również do zasobnika z wodą w celu jej podgrzania do użytku.

Gruntowa pompa ciepła – dla kogo? 

Ten rodzaj ogrzewania świetnie nadaje się do budynków mieszkalnych, choć warunkiem jest odpowiednio duża powierzchnia działki. Daje ono wiele możliwości dla tych, którzy stawiają na ekologiczne metody pozyskiwania energii oraz posiadają odpowiedni budżet, by w nie zainwestować. Nie ma znaczenia, czy montowane są w nowym, czy starszym budownictwie.

Gruntowa pompa ciepła – cena 

Cena instalacji gruntowej pompy ciepła zależy wielu czynników, m.in od zastosowanego rodzaju wymiennika ciepła, modelu pompy czy czasu trwania montażu. Koszt całego procesu może kształtować się w granicach od ok. 15 do 35 tysięcy złotych. Jest to jednak wydatek, który zwróci się z biegiem lat, a ponadto są możliwości jego dofinansowania.

Zalety i wady gruntowych pomp ciepła

Każde rozwiązanie grzewcze posiada swoje plusy oraz minusy. Warto rozważyć je przed instalacją danego rodzaju pompy ciepła. Zalety gruntowych pomp ciepła to przede wszystkim:

  • wygoda użytkowania – to rozwiązanie nie wymaga czasochłonnej i żmudnej obsługi,
  • ekologiczne podejście – pozyskiwanie energii z w pełni naturalnych i odnawialnych źródeł, a dodatkowo brak emisji szkodliwych substancji chemicznych,
  • uniwersalne zastosowanie – można wykorzystać je podczas remontu starszych budynków, jak i w przypadku zupełnie nowych inwestycji,
  • wymagają niewiele miejsca w porównaniu np. z piecami,
  • połączenie ich z fotowoltaiką pozwala na duże oszczędności, 
  • często pracują ciszej niż wiele innych urządzeń grzewczych oraz sprzętów AGD, dlatego można montować je zarówno w kotłowni, jak i w pomieszczeniach gospodarczych czy nawet w kuchni,
  • gwarantują bezpieczeństwo, ponieważ nie ma ryzyka wybuchu jak w przypadku wielu innych form ogrzewania.

Do wad gruntowych pomp ciepła zdecydowanie należy zaliczyć:

  • wysoki koszt inwestycji, zwłaszcza w przypadku konieczności wykonania odwiertów,
  • w zależności od parametrów pompy ciepła, może ona wymagać dużych rozmiarów działki w celu instalacji całego systemu.
O autorze

Moje teksty

Cześć, jestem Mikołaj Czajka! Moją pasją są systemy klimatyzacji i pompy ciepła - uwielbiam zgłębiać tajniki tych technologii i szukać sposobów na zwiększenie ich wydajności energetycznej. Poza tym jestem prawdziwym entuzjastą odnawialnych źródeł energii i staram się na co dzień żyć w zgodzie z naturą.