Dom i ogród

Czy żarówki LED są energooszczędne?

zarowki-led-oszczednosc

Diody elektroluminescencyjne (LED), które istnieją od lat 60. ubiegłego wieku, ale dopiero w ostatnich latach stały się dostępne cenowo, to nic innego jak półprzewodnik, który emituje światło, gdy przepływa przez niego prąd elektryczny. Ale czy żarówki LED faktycznie są bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki? Wiele osób ma to pytanie na głowie i zastanawia się, czy powinni zrobić przejście na żarówki LED. Ten artykuł pomoże Ci zdecydować, czy warto przyjrzeć się żarówkom LED, czy też nie.

Zużywają mniej energii

Ogólnie rzecz biorąc, zużywają mniej energii elektrycznej niż żarówki żarowe. Jednak koszt żarówki jest wyższy niż tradycyjnej żarówki. Minie trochę czasu, zanim zwiększona wydajność diod LED zrównoważy początkowy koszt.

Żarówki LED zużywają około 80% mniej energii niż standardowe żarówki, co oznacza, że oszczędzasz pieniądze na rachunku za energię każdego miesiąca. Te oszczędności sumują się w czasie i mogą faktycznie zwrócić się w ciągu kilku lat użytkowania!

Żarówki LED wytwarzają także mniej ciepła niż tradycyjne żarówki. Energooszczędność diod LED wynika z faktu, że wytwarzają one bardzo mało ciepła, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, które tracą energię w postaci ciepła.

Dlatego właśnie żarówki LED są tak energooszczędne: Nie marnują energii poprzez rozgrzewanie się i stygnięcie. Większość żarówek uzyskuje tylko około 10% swojej potencjalnej mocy świetlnej z przewodów, podczas gdy diody LED uzyskują około 60% lub więcej – co oznacza, że mogą produkować więcej światła przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej.

Działają dłużej

Diody LED mają również dłuższą żywotność niż tradycyjne żarówki. Mogą działać do 50 razy dłużej niż żarówki, co oznacza, że nie będziesz musiał ich wymieniać tak często. Minusem jest to, że są droższe na początku. Jednak ich długa żywotność oznacza, że z czasem ich koszt jest często niższy.

Średnia żywotność typowej żarówki LED wynosi około 25 000 godzin. To około 3 do 5 lat, jeśli używasz jej przez trzy godziny każdego dnia. To znacznie dłużej niż 1000-godzinna żywotność żarówki (która już jest uważana za stosunkowo długą).

Są lepsze dla środowiska

Technologie LED są lepsze dla środowiska niż tradycyjne żarówki. Żarówki LED zużywają mniej energii i wytwarzają mniej ciepła, więc są bardziej wydajne i działają dłużej niż tradycyjne źródła światła.

Nie zawierają również rtęci, co czyni je bezpieczniejszymi w przypadku utylizacji na wysypiskach śmieci.

Diody LED mają niższy ślad węglowy niż inne technologie oświetleniowe, ponieważ nie wymagają dużo energii do wytworzenia światła lub ciepła. Według strony internetowej DOE, diody LED zużywają tylko 5 procent energii elektrycznej potrzebnej do wytworzenia takiej samej ilości światła przez żarówki.

Podsumowując, żarówki LED zużywają o 30% mniej energii niż tradycyjne żarówki i działają do 25 razy dłużej. Ponadto pozwalają zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla dzięki mniejszemu zużyciu energii z sieci.

O autorze

Moje teksty

Cześć, jestem Mikołaj Czajka! Moją pasją są systemy klimatyzacji i pompy ciepła - uwielbiam zgłębiać tajniki tych technologii i szukać sposobów na zwiększenie ich wydajności energetycznej. Poza tym jestem prawdziwym entuzjastą odnawialnych źródeł energii i staram się na co dzień żyć w zgodzie z naturą.