Dom i ogród

Czym zabudować boki tarasu?

boki tarasu

Osłony tarasowe to doskonałe rozwiązanie do stworzenia relaksującego zacisza na tarasie. To łatwy sposób, aby dodać przestrzeni wypoczynkowej charakteru i atmosfery. Można je kupić w postaci materiałów takich jak bambus, tkaniny lub siatki, a także częściowo albo całkowicie otwierane rolety. Zwykle skupiamy się na zadaszeniu tarasu, czyli osłonięciu go od góry w celu zabezpieczenia przed deszczem i słońcem. Czasem konieczne jest także osłonięcie boków naszej ogrodowej przestrzeni do wypoczynku. Sprawdź, czym zabudować boki tarasu!

Czym osłonić taras?

Jeśli chodzi o osłonę tarasu, do wyboru mamy wiele opcji. Możemy wybrać gotowe systemy tarasowe, o których więcej dowiesz się na https://tarasola.pl/blog/systemy-tarasowe-przeglad-ktory-z-nich-sprawdzi-sie-w-twojej-przestrzeni/.

Funkcjonalne konstrukcje drewniane lub metalowe, które zapewnią nam dużo cienia i intymności. Alternatywą są też markizy, rolety lub zasłony płócienne, które mogą być równie skuteczne i eleganckie. 

Otoczenie tarasu można wzbogacić o niewysoki murek, by uzyskać efekt intymności. Dodatkowo, rośliny o dużych liściach i kwiatach będą tworzyły naturalny parawan. Wybierając rośliny, warto wziąć pod uwagę ich odporność na warunki atmosferyczne i stopień nasłonecznienia – odpowiednie dobranie gatunków zapewni optymalny efekt dekoracyjny. 

Osłona tarasu od góry

Parasole ogrodowe stanowią doskonałe rozwiązanie do zacienienia miejsca, które chcemy chronić przed słońcem i wiatrem. Ich solidna podstawa składa się z ciężkich elementów, dlatego są stabilne i nie przewracają się nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Największe parasole mają średnicę równą pięciu metrom, a niektóre modele posiadają także możliwość regulacji. Zwykle ich kopuła wykonana jest z tworzywa sztucznego o wysokiej jakości, na którego powierzchni znajduje się warstwa PCV, akrylu lub poliuretanu. To sprawia, że jest nieprzemakalna, odporna na zabrudzenia, a dodatkowo znosi wysokie temperatury i chroni przed promieniowaniem UV.

Markizy to najbardziej popularne zadaszenie tarasów, które można przymocować do ściany domu. Ich ramiona są wykonane często z aluminium lub tworzywa, a skrzydła pokryte są dodatkowymi warstwami ochronnymi, np. akrylu, poliuretanu lub PCW. Markizy mogą być przyciskowe – uruchamiane przyciskiem zainstalowanym w ścianie lub pilotem – lub ręcznie rozwijane i zwijane. Wybierając markizy warto

Jako pokrycie dachu coraz popularniejsze stają się płyty poliwęglanowe, gdyż są wytrzymałe i lekkie. Osadzane są zazwyczaj w ramach aluminiowych lub drewnianych i służą do ochrony przed deszczem, a także pozwalają dostawać się światłu słonecznemu. Z tego powodu często spotykane są one na tarasach lub balkonach, miejscach gdzie konieczne jest ograniczone oświetlenie bez całkowitego pozbawienia ich naturalnego światła. Poliwęglan jest materiałem wysokiej jakości, trwałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne, dzięki czemu nadaje się idealnie do użytku zewnętrznego.

Boczna osłona tarasowa

Panele drewniane, trejaże i kratownice z metalu mogą być wykorzystywane jako boczne osłony tarasu lub miejsca do odpoczynku. We wszystkich tych rozwiązaniach ważne jest, aby je mocować do trwałego podłoża – betonowej płyty tarasu albo słupków fundamentowych, a także wbijać kotwy-szpikulce w grunt. Tego rodzaju elementy są nie tylko estetyczne, ale także bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są panele ze stali corten opatrzone ciekawymi dekoracjami, które można przykręcać do betonowej wylewki. Jeśli zostaną obsadzone pnączami, efekt będzie naprawdę spektakularny – doskonale sprawdzi się np. we współczesnych projektach architektonicznych.

Na rynku można znaleźć panele ze stali nierdzewnej z wycinanymi laserowo ażurowymi wzorami, które dostępne są w dowolnym kolorze. Aby dodatkowo osłonić taras lub miejsce do wypoczynku, warto rozważyć markizy boczne. Konstrukcja markiz stworzona jest z trwałego aluminium lub stali, natomiast tkanina wypełniająca – z odpornego tworzywa sztucznego. Do niektórych modeli markiz dodatkowo dostarcza się kotwy-szpikulce, które przykręca się do gruntu i do nich montuje słupki markizy. Inną alternatywą są lekkie parawany technorattanowe oraz parawany wiklinowe – doskonałe rozwiązanie szczególnie dla osób ceniących sobie rustykalny styl aranżacji.

O autorze

Moje teksty

Cześć, jestem Mikołaj Czajka! Moją pasją są systemy klimatyzacji i pompy ciepła - uwielbiam zgłębiać tajniki tych technologii i szukać sposobów na zwiększenie ich wydajności energetycznej. Poza tym jestem prawdziwym entuzjastą odnawialnych źródeł energii i staram się na co dzień żyć w zgodzie z naturą.