Energia

Najbardziej zanieczyszczone miasta

smog w krakowie

Stan zanieczyszczenia powietrza w Polsce nie jest w skali światowej katastrofalny (miasta plasują się na ok. 370. miejscu), ale dane z całej Europy pokazują, że nadal jest bardzo źle. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2018 r., 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE znajduje się w Polsce. Sprawdź, które miasta w Europie i na świecie spowity jest smogiem!

Obszerny raport WHO

W 2018 roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport dotyczący stężenia trującego pyłu zawieszonego w 4300 miastach na całym świecie. Pył zawieszony ma poważne skutki dla zdrowia, takie jak astma, raki płuc i choroby serca.

„Liderzy” wśród zanieczyszczonych miast Europy

W 2016 roku 33 polskie miasta znalazły się na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast, a sytuacja pogorszyła się w 2019 roku, kiedy na liście znalazło się 36 miast. Najbardziej dotknięte miasta to Opoczno, Żywiec, Rybnik, Pszczyna, Kraków, Nowa Ruda, Nowy Sącz i Proszowice. 21 stycznia 2019 r. Kraków zajął 2. miejsce w światowym rankingu najbardziej zanieczyszczonych obszarów metropolitalnych (za Ułan Bator i Wuhan). Dzień wcześniej Wrocław wszedł do pierwszej 10.

Europa stoi w obliczu kryzysu zdrowotnego spowodowanego zanieczyszczeniem powietrza, a bułgarski Widin ma najbardziej zanieczyszczone powietrze na kontynencie. W Polsce normy jakości powietrza przekracza 72% miast, w Bułgarii 83%, aw Turcji 90%. Żaden kraj UE nie spełnia aktualnych wytycznych WHO; Najlepiej radzi sobie Skandynawia, na czele z Finlandią, Szwecją i Estonią.

Najbardziej zanieczyszczone miasta w skali świata

Pekin symbolizował smog i zanieczyszczenia w przeszłości. Jednak po intensywnych działaniach rządowych, sytuacja się poprawiła. W 2013 roku, Pekin mieściło się na 40. miejscu w rankingu WHO, a obecnie na 187. pozycji. Ogólnie zanieczyszczenia spadły o 30% we wszystkich badanych miastach Chin.

Indie są obecnie posiadaczem najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, z 15 z 20 na liście; poważnym problemem jest zanieczyszczenie powietrza. Według WHO narażenie na wysokie poziomy cząstek PM2,5 unoszących się w powietrzu (ponad 10 µg/m3 rocznie) może być niebezpieczne. W miastach północnych Indii, takich jak Gwalior, Kanpur i Faridabad, limit ten jest przekraczany 17 razy lub więcej. Rząd Indii przedstawił plany ograniczenia emisji i oczyszczenia powietrza; mam nadzieję, że przyniesie to widoczne efekty. Inne silnie zanieczyszczone kraje to Arabia Saudyjska, Bhutan, Kamerun, Egipt, Pakistan i Iran.

WHO zauważa, że powietrze staje się niebezpieczne dla 90% ludzi na całym świecie. Wskaźniki są zatrważające i to wzywa nas do podjęcia skutecznej walki ze smogiem.

Czytaj też: Od kiedy zakaz palenia węglem w Polsce?

O autorze

Moje teksty

Cześć, jestem Mikołaj Czajka! Moją pasją są systemy klimatyzacji i pompy ciepła - uwielbiam zgłębiać tajniki tych technologii i szukać sposobów na zwiększenie ich wydajności energetycznej. Poza tym jestem prawdziwym entuzjastą odnawialnych źródeł energii i staram się na co dzień żyć w zgodzie z naturą.