Dom i ogród

Jaki stolik kawowy do salonu?

jaki stolik kawowy do salonu

Stolik kawowy odgrywa istotną rolę w salonie – może stać się idealnym uzupełnieniem wystroju lub nadać mu całkowicie nową aurę. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów stolików kawowych, które doskonale komponują się z różnymi stylami wnętrz. Który z nich wybrać do swojego salonu? W tym artykule podajemy kilka sugestii, czym się kierować przy zakupie tego typu mebla.

Stolik kawowy z funkcją przechowywania

Warto mieć na uwadze, że stolik kawowy, poza swym estetycznym aspektem, powinien również spełniać funkcję użytkową. Zasada ta nabiera szczególnego znaczenia w przypadku małych przestrzeni, w których chcemy efektywnie wykorzystać każdy jej centymetr. W takiej sytuacji świetnym wyborem jest stolik kawowy z dodatkową przestrzenią do przechowywania. Taka funkcja może być wykonana w formie szuflady lub skrytki pod blatem, na przykład w postaci półki. Półka, mimo swojej prostoty, jest niezwykle praktycznym i częstym rozwiązaniem. Interesującym pomysłem na aranżację jest również stolik w kształcie kosza z pokrywką. Oprócz walorów dekoracyjnych pełni funkcję użyteczną. Można w nim przechowywać na przykład koce czy drobne przedmioty.

Stolik kawowy bryła

Ten rodzaj stolika kawowego posiada solidną konstrukcję i podobnie do poprzednio opisanego modelu, oferuje miejsce do przechowywania drobnych przedmiotów. Odróżnia go jednak brak nóżek i masywna forma bryły – co sprawia, że rzeczy umieszczone we wnętrzu stolika nie są widoczne z każdej strony. Jest to doskonały wybór dla nowoczesnych wnętrz. Ten typ stolika można też porównać do salonowej ławy.

Stolik na nóżkach

Jeśli chcemy dodać delikatności do wystroju naszego wnętrza, to stolik na lekkich nóżkach będzie znakomitym modelem. Ten typ stolika do kawy jest najczęściej wybierany do salonów utrzymanych w stylu skandynawskim. Z upływem czasu tradycyjne stoliki na nóżkach zaczynają ustępować miejsca bardziej nowatorskim rozwiązaniom, takim jak stoliki z podstawą o geometrycznym kształcie. Innym ciekawym rozwiązaniem jest łączenie metalowych elementów, które tworzą kompleksowy wzór, przypominający współczesne rzeźby. Stoliki z metalową podstawą są charakterystyczne dla stylu industrialnego.

Stolik ze szkła

Szklany stolik również doda lekkości wystrojowi salonu. Ten typ mebla może być w całości wykonany ze szkła bądź mieć jedynie szklany blat. Niezależnie od konstrukcji podstawy stolika, blat ze szkła zawsze prezentuje się lekko i nowocześnie. Jest to doskonała opcja dla wnętrz o estetyce nowoczesnej oraz w stylu glamour. 

Jaki stolik do małego salonu?

Wybór odpowiedniego stolika kawowego do niewielkiego salonu może stanowić wyzwanie. Dlatego wyższy model może się okazać bardzo praktyczną opcją, ponieważ łatwo dopasujemy go do fotela lub kanapy, wsuwając jego podstawę pod mebel, aby blat znajdował się nad miejscem do siedzenia. Taki stolik nie zajmuje dodatkowej przestrzeni, a jednocześnie jest bardzo użyteczny.

Komplet stolików

Podobnie jak w przypadku dużych, rozkładanych stołów, tak też można zwiększyć powierzchnię stolika kawowego. Ciekawym pomysłem jest zakupienie zestawu stolików – dwóch lub więcej – które mogą być chowane jedno w drugim lub rozsunięte w razie potrzeby. Rozkładane stoliki kawowe doskonale pasują do małych pomieszczeń. Gdy przyjmujemy w salonie gości, stoliki można rozsunąć i umieścić na nich poczęstunek. A po spotkaniu możemy je ponownie połączyć, żeby zwiększyć przestrzeń w pokoju.

Oryginalne stoliki kawowe

Na koniec prezentujemy coś dla zwolenników unikalnego designu! Obserwujemy trend projektowania nieszablonowych stolików kawowych np. z detalami w stylu industrialnym, z dwiema warstwami blatu czy nawet stoliki z uchwytem, który ułatwia przestawienie. Stolik o atrakcyjnym designie może pełnić funkcję dekoracyjną, wprowadzając do wnętrza intrygujący akcent, który z pewnością zainteresuje gości.

Podczas wyboru do salonu stolika kawowego, powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę dominujący styl naszego wnętrza, aby nowy mebel z nim harmonizował. Funkcjonalność stolików jest równie ważna, czyli dodatkowe przestrzenie do przechowywania czy możliwość złączenia jednego stolika w drugi. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą stolików kawowych od Decor&You – wybór jest szeroki, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

O autorze

Moje teksty

Cześć, jestem Mikołaj Czajka! Moją pasją są systemy klimatyzacji i pompy ciepła - uwielbiam zgłębiać tajniki tych technologii i szukać sposobów na zwiększenie ich wydajności energetycznej. Poza tym jestem prawdziwym entuzjastą odnawialnych źródeł energii i staram się na co dzień żyć w zgodzie z naturą.