Energia

Wiatrak przydomowy

wiatrak przydomowy

Przydomowa elektrownia wiatrowa umożliwia wykorzystanie energii wiatru do produkcji energii elektrycznej. Przeczytaj nasz artykuł i zapoznaj się z kosztami, opłacalnością i wymaganiami dotyczącymi postawienia przydomowej elektrowni wiatrowej.

Przydomowa elektrownia wiatrowa – co to jest i z czego się składa?

Przydomowa elektrownia wiatrowa składa się z urządzeń produkujących i magazynujących energię elektryczną na potrzeby pojedynczego gospodarstwa domowego. W odróżnieniu od większych farm wiatrowych, przydomowe elektrownie nie są objęte takimi samymi restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi hałasu. Mniejsza skala produkcji energii w przydomowych elektrowniach wiatrowych sprawia, że są one łatwiejsze do zainstalowania.

Przydomowa elektrownia wiatrowa składa się z turbiny wiatrowej, licznika, okablowania i akumulatora. Zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość pozyskania dodatkowej energii elektrycznej, która wspiera pokrycie zapotrzebowania gospodarstwa domowego. Przydomowe elektrownie wiatrowe umożliwiają produkcję prądu do zasilania domowych sprzętów.

Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa?

Przydomowe elektrownie wiatrowe używają turbin wiatrowych do konwersji energii kinetycznej powietrza na energię elektryczną. Powietrze porusza łopatami wirnika turbiny, a następnie poprzez przekładnię jest przenoszone do generatora. Generator tworzy prąd, podobnie jak prądnica, który następnie jest dostarczany za pośrednictwem falownika do domowego gospodarstwa. Energia pozyskiwana z wiatru jest ekologiczna i bezpieczna dla środowiska naturalnego.

Rodzaje elektrowni wiatrowych

Elektrownie wiatrowe dzielimy na turbiny poziome (HAWT) i pionowe (VAWT). Najczęściej stosowane są turbiny poziome, które zazwyczaj są bardziej efektywne, ale generują hałas. Turbiny pionowe cechuje mniejszy hałas oraz brak potrzeby ustawiania „na wiatr”.

Ile prądu produkuje przydomowa elektrownia wiatrowa?

Produkcja prądu w przydomowej elektrowni wiatrowej zależy od mocy turbiny oraz warunków atmosferycznych. Moc turbiny jest czynnikiem, na który masz wpływ, poprzez dobór konkretnego modelu. Warunki atmosferyczne pozostają poza Twoim wpływem – wszystko zależy od intensywności wiejącego wiatru. Przydomowa elektrownia nie produkuje prądu stale. Gdy jest bezwietrznie skrzydła turbiny się nie obracają i brak generacji energii elektrycznej.

Przydomowe elektrownie wiatrowe o mocy 5 kW są najczęściej wykorzystywane do zasilania domu jednorodzinnego. Modele o mniejszej mocy, np. 500 W, nie nadają się do większych zastosowań, takich jak oświetlenie lub centralne ogrzewanie. Elektrownia 3 kW pomoże wspomóc energooszczędne oświetlenie i działanie mniejszych sprzętów AGD.  Elektrownia 5 kW pozwoli na wsparcie funkcji centralnego ogrzewania. Większa moc oznacza większe koszty inwestycyjne.

Ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa?

Koszt przydomowej elektrowni wiatrowej zależy od mocy, którą wybierzesz. Orientacyjne ceny obejmujące generator do turbiny, maszty, przetwornice, akumulatory i materiały montażowe: mała elektrownia wiatrowa 3 kW – ok. 20 000 zł; przydomowa elektrownia wiatrowa 5 kW – ok. 40 000 zł; oraz osprzęt i turbina wiatrowa 10 kW – od ok. 80 000 zł.  Przydomowe elektrownie wiatrowe są najczęściej budowane jako uzupełnienie instalacji fotowoltaicznych dla lepszych zysków w słoneczne bezwietrzne dni.

Gdzie warto postawić przydomową elektrownię wiatrową?

Elektrownie wiatrowe są bardziej opłacalne w niektórych częściach Polski. Najlepsze warunki dla przydomowych elektrowni znajdują się wzdłuż Bałtyku i na Suwalszczyźnie, gdzie klimat jest zbliżony do Danii i Holandii. Turbiny lepiej działają na Mazurach niż Górnym i Dolnym Śląsku. W Polsce występuje około 250 wietrznych dni w roku, a średnia prędkość wiatru to 2,8-3,5 m/s.

Przydomowa elektrownia wiatrowa – pozwolenia i formalności

Użytkownicy mikroinstalacji wiatrowych muszą uzyskać pozwolenie na budowę, pozwolenia na użytkowanie i uwzględnienie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, gdy:

  • moc przekracza 40 kW,
  • całkowita wysokość przekracza 3 m,
  • wystają poza obrys budynku wyżej niż 3 m,
  • ingerują w konstrukcję dachu.

Przydomowa elektrownia wiatrowa może stanowić ciekawe i użyteczne źródło energii. Aby ją zbudować, należy spełnić warunki określone w Ustawie Prawo Budowlane. Decyzję o budowie należy zgłosić do Gminy. Zanim przystąpi się do realizacji projektu, warto przeliczyć jego opłacalność i szacowany czas zwrotu z inwestycji.

O autorze

Moje teksty

Cześć, jestem Mikołaj Czajka! Moją pasją są systemy klimatyzacji i pompy ciepła - uwielbiam zgłębiać tajniki tych technologii i szukać sposobów na zwiększenie ich wydajności energetycznej. Poza tym jestem prawdziwym entuzjastą odnawialnych źródeł energii i staram się na co dzień żyć w zgodzie z naturą.