Energia

Wodna pompa ciepła

wodna pompa ciepla

Wodna pompa ciepła to jedno z najnowocześniejszych, ekologicznych rozwiązań do ogrzewania budynków mieszkalnych. Ciepło jest w tym systemie pozyskiwane z wody pod postacią istniejących zbiorników lub specjalnych studni. Dowiedz się, jak dokładnie działa takie urządzenie i czy warto zainstalować je w swoim domu!

Jak działa wodna pompa ciepła? 

Wodne pompy ciepła do działania wykorzystują pobliskie zbiorniki wodne. Alternatywę stanowi także wykopanie dwóch studni głębinowych (nazywane czerpną oraz zrzutową). Ze studni czerpnej woda jest pobierana przez pompę, która odzyskuje z niej ciepło i przekazuje do systemu ogrzewania, a następnie schłodzona woda odprowadzana jest do studni zrzutowej. Należy koniecznie zamontować systemy kontroli, dzięki którym urządzenie awaryjnie wyłączy się w przypadku poboru wody o zbyt niskiej temperaturze.

Zbiornik wodny źródłem ciepła dla wodnej pompy

Zbiorniki wodne, takie jak jezioro, rzeka czy staw, usytuowane w pobliżu budynku niwelują konieczność robienia odwiertów. Dzięki temu wodna pompa ciepła jest najtańszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem. Zimą woda w zbiornikach ma temperaturę od 0 do 10˚C, przez co wskaźniki energetyczne takich systemów są bardziej korzystne niż te w pompach gruntowych. Im niższa staje się temperatura czynnika grzewczego (skraplacza), tym wyższa jest efektywność.

To rozwiązanie ma jednak również swoje mankamenty. Należy pamiętać o możliwym zanieczyszczeniu wody oraz odpowiedniej filtracji, dlatego niezbędne będą specjalne filtry, a także wspomaganie naturalnego oczyszczania, dzięki wprowadzeniu do zbiornika roślin wodnych filtrujących wodę.

Praktycznie rzecz ujmując, elementy takiej instalacji dość często ulegają korozji, dlatego wymagają okresowej wymiany, co wpływa na wzrost kosztów eksploatacji. Jest to więc rozwiązanie polecane zwłaszcza w przypadku domów o dużym zapotrzebowaniu cieplnym, gdyż wtedy koszty użytkowania zostaną wyrównane ilością uzyskanej energii.