Energia

Podatek od fotowoltaiki

podatek paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika wykorzystuje odnawialne źródła energii do wytwarzania energii elektrycznej. Stosowanie takiego rozwiązania przynosi oszczędności na rachunkach za prąd oraz zabezpieczenie przed rosnącymi cenami prądu. Pomaga też dbać o środowisko. Czy trzeba płacić podatek od fotowoltaiki? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

Podatek od fotowoltaiki w 2023 roku – sprawdź jaki będzie

Agencje rządowe starają się zwiększyć zainteresowanie inwestycjami w technologie zielonej i czystej energii. Skutecznym narzędziem w tego typu sferach jest stworzenie ulg podatkowych na fotowoltaikę. Odliczenia podatkowe stanowią ważną część rozważań dotyczących obciążenia fotowoltaiki. UE i Polska wprowadziły takie rozwiązania, by zachęcić ludzi do montażu paneli fotowoltaicznych.

W ramach podatku PV można odliczyć:

  • wszystkie koszty inwestycji niesfinansowane z dotacji w przypadku wymiany instalacji na fotowoltaikę,
  • 25% poniesionych kosztów PV w ramach kredytu inwestycyjnego od podatku rolnego,
  •  całość – 23% VAT w przypadku firm.

Podatek Fotowoltaiczny 2023 – Prosumenci

Prosumenci są zwolnieni z podatku konsumpcyjnego i dochodowego związanego z produkcją, jeśli posiadają i wykorzystują PV na własny użytek. Stawka VAT wynosi 8% dla domu (podzespołów i montażu). Przedsiębiorcy muszą uiszczać 23% VAT, które można potem odliczyć od podatku.

W 2021 roku wdrożona została opłata mocowa naliczana od wszystkich odbiorców energii elektrycznej. Dla konsumentów opłata nie przekracza 125,52 zł rocznie i zależy od zużycia. Przedsiębiorcy muszą uiszczać 76,2 zł za megawatogodzinę w godzinach szczytu.

Czy muszę zapłacić podatek od dopłaty do fotowoltaiki?

Prywatni użytkownicy nie są obecnie opodatkowani za wytwarzanie energii z fotowoltaiki. Niektórzy obawiają się, że dotacje na fotowoltaikę mogłyby być opodatkowane. Program „Mój Prąd” oferuje całkowicie bezpłatne dotacje ze środków NFOŚiGW lub WFOŚiGW dla inwestorów w domy jednorodzinne.

Akcyza za energię fotowoltaiczną w 2023 – kto zapłaci?

Podatek konsumpcyjny fotowoltaiki dotyczy obrotu energią elektryczną, obejmując sprzedaż i zużycie jej przez podmioty bez koncesji. Podatnikami mogą być osoby fizyczne oraz prawne i nieprawne. Niektóre grupy inwestorów są zwolnione z podatku akcyzowego od energii fotowoltaicznej przy łącznej mocy nieprzekraczającej 1 megawata. Inne podmioty będą musiały uiszczać opłaty od akcyzy powyżej 1 MW.

Czy będzie podatek od energii słonecznej w 2023 roku?

Nie ma podstaw do spekulowania o podatku od fotowoltaiki, ponieważ nie został on nałożony ani nie jest planowany. Inwestycje w odnawialne źródła energii są krokiem we właściwym kierunku ekologicznym. Samorządy, rządy i instytucje unijne zachęcają do inwestowania w PV. Wprowadzenie podatku od paneli fotowoltaicznych prawdopodobnie zmniejszyłoby zainteresowanie takimi rozwiązaniami, więc nie ma powodu się go obawiać.

O autorze

Moje teksty

Cześć, jestem Mikołaj Czajka! Moją pasją są systemy klimatyzacji i pompy ciepła - uwielbiam zgłębiać tajniki tych technologii i szukać sposobów na zwiększenie ich wydajności energetycznej. Poza tym jestem prawdziwym entuzjastą odnawialnych źródeł energii i staram się na co dzień żyć w zgodzie z naturą.