Energia

Koszt pompy ciepła do domu

pompa ciepla przy domu

Używanie odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne. Kluczową zaletą tego typu rozwiązania jest generowanie oszczędności oraz wykorzystywanie niewyczerpalnych zasobów energii. Inwestycja w pompę ciepła ma pozytywne skutki nie tylko dla środowiska, ale także dla naszych portfeli. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź koszt pompy ciepła do domu!

Ile kosztuje pompa ciepła?

Montaż instalacji grzewczej z pompą ciepła jest uzależniony od kosztu samego urządzenia, jakości energetycznej budynku, lokalizacji i potrzeb domowników. Wydatek na zakup i instalację całego systemu w obiekcie o około 150 m² powierzchni może oscylować w granicach od 28 do 43 tysięcy złotych.

Rodzaje i przeznaczenie pomp ciepła

Pompy ciepła są nowoczesnymi i ekologicznymi systemami, mającymi na celu pobieranie energii ze źródeł odnawialnych. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje i modele pomp. Podzielić można je głównie na podstawie źródła, z którego pozyskują ciepło (grunt, woda, powietrze). Główną zaletą korzystania z pomp ciepła jest jednorazowa inwestycja w instalację systemu oraz uniezależnienie się od cen paliw na rynkach światowych.

Najpopularniejszym aktualnie rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła. Istnieją dwa ich podstawowe typy: monoblok i split. Monoblok składa się z jednego modułu, mamy tu dwie odmiany: wewnętrzny i zewnętrzny. Wewnętrzny to pompa i zasobnik na wodę umieszczone wewnątrz budynku. Zewnętrzny składa się w całości z instalacji montowanej na zewnątrzu budynku, a jedynie zasobnik na wodzie jest wewnątrz domu.

Pompy powietrzne typu split to rozbite na dwa moduły pompy monoblok. Jeden moduł pozyskuje energię z otoczenia, a drugi jest umieszczony wewnątrz budynku, aby przekazywać pozyskane ciepło. Obie części połączone są rurami z czynnikiem chłodniczym.

Pompy ciepła dzielą się na modele powietrze-woda i powietrze-powietrze. Powietrze-woda stosuje się do ogrzewania budynku za pomocą czynnika tłoczonego do instalacji z rurami. Powietrze-powietrze wykorzystuje się do ogrzewania bezpośrednio powietrza z budynku, które następnie trafia do pomieszczenia przez kratki nawiewne. Takiego rodzaju instalacje często stosuje się w cieplejszych krajach, gdzie latem mogą posłużyć także jako klimatyzator.

Sprawdź też: Jak działa pompa ciepła?

Ile kosztuje instalacja pompy ciepła?

Instalacja pompy ciepła wraz z urządzeniem może kosztować od 28 do 43 tysięcy złotych dla średniej wielkości budynku o powierzchni ok. 150 m2. Ceny instalacji są uwarunkowane rodzajem ogrzewania, klasą energetyczną budynku, typem pompy ciepła oraz jej mocą grzewczą. Punkt biwalentny jest istotny przy doborze mocy pompy, a jest to temperatura, przy której załącza się dodatkowe źródło ciepła (np. -8 lub -10°C w zależności od strefy klimatycznej).

W centralnej części Polski temperatura, dla której obliczane jest zapotrzebowanie na budynki wynosi -20°C, co jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Wytworzenie wystarczającej ilości energii w tych warunkach za pomocą samej pompy ciepła (bez dodatkowych źródeł) nie przynosi pozytywnych rezultatów.  Wynika to z faktu, że wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej COP (wydajność pompy) maleje, a zużycie energii wzrasta. Właściwy dobór pompy powinien zatem skutkować maksymalną wydajnością i najniższym zużyciem prądu w całym sezonie grzewczym.

Sprawność pompy ciepła zależy od temperatury zasilania systemu grzewczego, która nie powinna przekraczać 35°C w przypadku ogrzewania podłogowego oraz ponad 50°C w przypadku grzejników.  Przy doborze pompy ciepła należy rozważyć elementy budowy, automatykę, pobór prądu oraz współczynnik COP.

Pompy ciepła są obecnie bardzo popularne i ich ceny są konkurencyjne. Kilka lat temu instalacja jednego urządzenia mogła kosztować nawet 80 tys. złotych. Dziś dla większych budynków całkowity koszt instalacji i montażu powinien mieścić się w przedziale 50 tys. zł. Z kolei dla domów o powierzchni do 150 m² całkowita cena instalacji będzie wynosić około 38-43 tys. zł.

Czytaj też: Podatek od fotowoltaiki.

O autorze

Moje teksty

Cześć, jestem Mikołaj Czajka! Moją pasją są systemy klimatyzacji i pompy ciepła - uwielbiam zgłębiać tajniki tych technologii i szukać sposobów na zwiększenie ich wydajności energetycznej. Poza tym jestem prawdziwym entuzjastą odnawialnych źródeł energii i staram się na co dzień żyć w zgodzie z naturą.