Pompy ciepła to ekologiczne rozwiązanie, które pozwala efektywnie ogrzewać budynki. Istnieje kilka rodzajów pomp, dlatego warto wiedzieć, na którą postawić. Jeśli Twoim potrzebom najbardziej odpowiada powietrzna pompa ciepła, koniecznie przeczytaj artykuł i sprawdź, jak ona działa!
Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Pompa ciepła to ekologiczne źródło ogrzewania dla domów ze względu na fakt, że nie emituje zanieczyszczeń do środowiska, a produkowane przez nią ciepło to odnowiona energia promieniowania słonecznego pozyskiwana z powietrza. Dzięki temu w miejscu pracy powietrznej pompy ciepła nie następuje degradacja środowiska naturalnego.
Woda grzewcza w instalacji może osiągnąć temperaturę nawet na poziomie 60ºC, co dzieje się za sprawą przemian termodynamicznych w układzie chłodniczym pompy. Zachodzą one poprzez użycie w nim parownika, skraplacza, sprężarki, a także zaworu rozprężnego. Takie rozwiązanie posiada pewne ograniczenia, dlatego też w skrajnych temperaturach (np. -20 czy -25oC), pracę pompy powietrznej musi wspomagać zamontowana grzałka elektryczna albo szczytowe źródło ciepła.
Pobór ciepła w powietrznej pompie ciepła
Wewnątrz obiegu znajduje się ciecz (najczęściej roztwór glikolu, a kiedyś solanka), czyli woda z domieszką środka przeciwzamrożeniowego. Absorbuje ona ciepło z otoczenia, a następnie transportuje je do pompy. Powietrzne pompy ciepła stanowią wyjątek, ponieważ w tym przypadku powietrze jest zasysane przez wentylator, który przenosi ciepło z powietrza prosto do pompy.
Wykorzystanie ciepła w powietrznej pompie ciepła
Pompy ciepła posiadają obieg, w którym jest gazowy czynnik chłodniczy. W tzw. parowniku dochodzi do przekazania energii ze środowiska z pierwszego obiegu do czynnika chłodniczego, co powoduje odparowanie czynnika chłodniczego. W przypadku tego rodzaju pomp powietrze zewnętrzne ogrzewa czynnik chłodniczy.
Sprężarka pobiera parę czynnika chłodniczego i podnosi poziom jego temperatury. W skraplaczu, gorący czynnik chłodniczy (w postaci gazu o wysokim ciśnieniu) skrapla się,tym samym oddając ciepło. Następnie już schłodzony trafia do zaworu rozprężnego. Tam na powrót zmniejsza się jego ciśnienie, natomiast stan skupienia zmienia się na ciekły.
Ogrzewanie w powietrznej pompie ciepła
Ogrzewanie taką pompą ciepła wymaga instalacji grzewczej oraz zasobników magazynujących ciepło zamontowanych w budynku. W instalacji tej krąży woda w roli czynnika grzewczego. Przejmuje ona ciepło, które oddane zostało przez czynnik chłodniczy w skraplaczu i przekazuje je do systemu dystrybucji poprzez ogrzewanie płaszczyznowe czy też grzejniki, do zbiornika wody grzewczej albo ciepłej wody użytkowej.