Wiele osób budując lub remontując swoje domy coraz częściej stawia na ekologiczne rozwiązania. Jednym z nich są pompy ciepła, które zapewniają wydajne ogrzewanie pochodzące z różnych naturalnych źródeł. Sprawdź, jakie są rodzaje pomp ciepła, aby odpowiednio dopasować je do swoich możliwości i potrzeb!
Rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną do ogrzewania. Można podzielić je według rodzaju źródła, z którego pozyskuje się ciepło. W podstawowym podziale wyróżniamy:
- pompy gruntowe,
- pompy wodne,
- pompy powietrzne.
Gruntowa pompa ciepła
W przypadku pomp gruntowych ciepło pobierane jest z ziemi. Aby dokonać montażu takiego urządzenia, należy zrobić odwierty w ziemi lub ewentualnie zdecydować się na tzw. wymiennik poziomy. Dzięki temu, że temperatura w głębszych warstwach gruntu niezależnie od panujących warunków atmosferycznych nie spada poniżej zera, taka pompa może pracować cały rok.
W przypadku wymiennika pionowego, należy wykonać odpowiednie odwierty, co pozwala na umieszczenie kolektora na większej głębokości, a to z kolei wpływa na większą efektywność urządzenia za sprawą stałej temperatury w głębszych warstwach gruntu. Kolektor poziomy natomiast montowany jest na powierzchni. Wymaga to posiadania większej przestrzeni, choć zaletę stanowi fakt, że pompa może pobierać ciepło z nagrzanych, płytszych warstw ziemi. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak głównie latem, natomiast w trakcie innych pór roku należy mieć na uwadze duże wahania temperatur.
Pompa wodna
Do zamontowania takiej pompy niezbędna jest bliskość zbiornika wodnego. Jeśli taki w pobliżu nie istnieje, jest też możliwość wykopania dwóch tzw. studni głębinowych. Pierwsza (czerpna) odpowiada za pobieranie wody i pozyskiwanie z niej ciepła, z kolei do drugiej odprowadzana jest schłodzona woda.
Zaletą wód gruntowych jest ich dodatnia temperatura pomimo panujących na zewnątrz warunków. Zdecydowanie efektywniejsze niż studnie są zbiorniki, takie jak rzeka, staw czy jezioro, ponieważ niwelują konieczność robienia odwiertów. Minusem jest natomiast fakt, że w takiej wodzie mogą znajdować się różne zanieczyszczenia.
Powietrzna pompa ciepła
Urządzenia czerpiące ciepło z powietrza to najpopularniejszy wariant pom cieplnych. Jest to zasługa względnie łatwego montażu, a także niewysokich kosztów użytkowania. Zgodnie z nazwą, tego typu pompa pobiera ciepło z powietrza. Nie ma więc konieczności wykonywania odwiertów czy też zależności od znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych. Dają nalepsze efekty podczas umiarkowanych temperatur panujących na zewnątrz.