Używanie odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne. Kluczową zaletą tego typu rozwiązania jest generowanie oszczędności oraz wykorzystywanie niewyczerpalnych zasobów energii. Inwestycja w pompę ciepła ma pozytywne skutki nie tylko dla środowiska, ale także dla naszych portfeli. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź koszt pompy ciepła do domu!
Ile kosztuje pompa ciepła?
Montaż instalacji grzewczej z pompą ciepła jest uzależniony od kosztu samego urządzenia, jakości energetycznej budynku, lokalizacji i potrzeb domowników. Wydatek na zakup i instalację całego systemu w obiekcie o około 150 m² powierzchni może oscylować w granicach od 28 do 43 tysięcy złotych.
Rodzaje i przeznaczenie pomp ciepła
Pompy ciepła są nowoczesnymi i ekologicznymi systemami, mającymi na celu pobieranie energii ze źródeł odnawialnych. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje i modele pomp. Podzielić można je głównie na podstawie źródła, z którego pozyskują ciepło (grunt, woda, powietrze). Główną zaletą korzystania z pomp ciepła jest jednorazowa inwestycja w instalację systemu oraz uniezależnienie się od cen paliw na rynkach światowych.
Najpopularniejszym aktualnie rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła. Istnieją dwa ich podstawowe typy: monoblok i split. Monoblok składa się z jednego modułu, mamy tu dwie odmiany: wewnętrzny i zewnętrzny. Wewnętrzny to pompa i zasobnik na wodę umieszczone wewnątrz budynku. Zewnętrzny składa się w całości z instalacji montowanej na zewnątrzu budynku, a jedynie zasobnik na wodzie jest wewnątrz domu.
Pompy powietrzne typu split to rozbite na dwa moduły pompy monoblok. Jeden moduł pozyskuje energię z otoczenia, a drugi jest umieszczony wewnątrz budynku, aby przekazywać pozyskane ciepło. Obie części połączone są rurami z czynnikiem chłodniczym.
Pompy ciepła dzielą się na modele powietrze-woda i powietrze-powietrze. Powietrze-woda stosuje się do ogrzewania budynku za pomocą czynnika tłoczonego do instalacji z rurami. Powietrze-powietrze wykorzystuje się do ogrzewania bezpośrednio powietrza z budynku, które następnie trafia do pomieszczenia przez kratki nawiewne. Takiego rodzaju instalacje często stosuje się w cieplejszych krajach, gdzie latem mogą posłużyć także jako klimatyzator.
Sprawdź też: Jak działa pompa ciepła?
Ile kosztuje instalacja pompy ciepła?
Instalacja pompy ciepła wraz z urządzeniem może kosztować od 28 do 43 tysięcy złotych dla średniej wielkości budynku o powierzchni ok. 150 m2. Ceny instalacji są uwarunkowane rodzajem ogrzewania, klasą energetyczną budynku, typem pompy ciepła oraz jej mocą grzewczą. Punkt biwalentny jest istotny przy doborze mocy pompy, a jest to temperatura, przy której załącza się dodatkowe źródło ciepła (np. -8 lub -10°C w zależności od strefy klimatycznej).
W centralnej części Polski temperatura, dla której obliczane jest zapotrzebowanie na budynki wynosi -20°C, co jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Wytworzenie wystarczającej ilości energii w tych warunkach za pomocą samej pompy ciepła (bez dodatkowych źródeł) nie przynosi pozytywnych rezultatów. Wynika to z faktu, że wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej COP (wydajność pompy) maleje, a zużycie energii wzrasta. Właściwy dobór pompy powinien zatem skutkować maksymalną wydajnością i najniższym zużyciem prądu w całym sezonie grzewczym.
Sprawność pompy ciepła zależy od temperatury zasilania systemu grzewczego, która nie powinna przekraczać 35°C w przypadku ogrzewania podłogowego oraz ponad 50°C w przypadku grzejników. Przy doborze pompy ciepła należy rozważyć elementy budowy, automatykę, pobór prądu oraz współczynnik COP.
Pompy ciepła są obecnie bardzo popularne i ich ceny są konkurencyjne. Kilka lat temu instalacja jednego urządzenia mogła kosztować nawet 80 tys. złotych. Dziś dla większych budynków całkowity koszt instalacji i montażu powinien mieścić się w przedziale 50 tys. zł. Z kolei dla domów o powierzchni do 150 m² całkowita cena instalacji będzie wynosić około 38-43 tys. zł.
Czytaj też: Podatek od fotowoltaiki.